Ścieranie uporczywych plam może być szczególnie kłopotliwe, gdy występują na powierzchniach wysokoporowatych. Brud wnika wtedy głęboko w materiał, więc wyczyszczenie go tradycyjnymi metodami może nie być możliwe do wykonania. Nie oznacza to jednak, że trzeba pogodzić się z obecnością zniszczeń! Odpowiednim rozwiązaniem problemu może okazać się piaskowanie przemysłowe.
Piaskowanie przemysłowe – co to?
Piaskowaniem nazywa się obróbkę strumieniowo-ścierną zabrudzonej powierzchni. Polega na nanoszeniu drobinek materiału o właściwościach ścierających na wybrane miejsce za pomocą wysokiego ciśnienia (jako medium może posłużyć zarówno ciecz, jak i samo powietrze). Nazwa może być myląca – chociaż sugeruje wykorzystanie piasku kwarcowego jako ścierniwa, możliwe jest wykorzystanie innego materiału, o podobnym działaniu. Metody tej używa się, innymi słowy, do czyszczenia uporczywego zanieczyszczenia np. piaskowanie przemysłowe w Poznaniu używane jest do pozbywania się graffiti ze ścian budynków.
Jako że jest to metoda inwazyjna, wymagająca starcia części powierzchni czyszczonej – nie nadaje się do użytku zawsze i wszędzie. Sprawdzi się za to np. przy renowacjach:
- felg;
- ścian budynków;
- mebli;
- pomników;
- konstrukcji wykonanych ze stali.
Z piaskowania należy korzystać w przypadku przedmiotów wytworzonych z materiałów o dużej objętości, o niskim połysku (chociaż po procesie, możliwe jest wypolerowanie czyszczonego elementu).
Piaskowanie jako metoda na usunięcie graffiti
Niestety, nie każdy malunek zasługuje na określenie go dziełem sztuki. Zwłaszcza gdy namalowany zostaje na cudzej posiadłości, bez zgody właściciela i zawiera niecenzuralne słowa. Na szczęście, piaskowanie przemysłowe nadaje się idealnie jako sposób na szybkie usuwanie graffiti. W Poznaniu korzysta się z niego często i okazuje się skutecznym rozwiązaniem podczas walki z aktami wandalizmu.
Warto postawić na piaskowanie również dlatego, że jest to metoda ekologiczna – za ścierniwo mogą posłużyć rozdrobnione łupiny orzechów.