Łuszczyca na głowie. Objawy, leczenie, zapobieganie

luszczyca

Łuszczyca jest chorobą skóry, której w dzisiejszych czasach nie da się całkowicie wyleczyć. Można jedynie zwalczać jej objawy, takie jak tworzące się na skórze suche łuski oraz stan zapalny, który im towarzyszy. Warto o tej chorobie mieć jak największą wiedzę, ponieważ zachorować może na nią każdy człowiek. Nazwa choroby pochodzi z języka łacińskiego – łac. psoriasis. Jest to choroba niezakaźna oraz niezłośliwa o przewlekłym przebiegu. Może samoistnie ustępować i powracać – fachowo określa się to zjawisko remisją.

Przyczyny powstawania łuszczy

Teorii na temat przyczyn powstawania choroby jest cała masa. Żadna nie została jeszcze potwierdzona profesjonalnymi badaniami naukowymi. Duża część specjalistów w tej dziedzinie jest zdania, że łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, czyli organizm bez żadnego powodu w którymś momencie sam zaczyna atakować własne tkanki skórne oraz niszczyć je. Występuje również powszechne przekonanie, że łuszczyca to schorzenie rodzinne, dziedziczne. Choroba pojawia się najczęściej między 10. a 40. rokiem życia. Oto najczęstsze przyczyny zachorowania na łuszczycę:

  • infekcje przewlekłe,
  • infekcje ostre,
  • leki – np. niektóre antybiotyki,
  • choroby przewlekłe,
  • uszkodzenia bądź podrażnienia skóry,
  • stres,
  • za bardzo intensywne leczenie.

 

Łuszczyca, a przyjmowanie leków

W ostatnich latach obserwuje się coraz częstsze przypadki zachorowań u ludzi po 70. roku życia. Jest to tak zwana późna łuszczyca, którą wedle lekarzy powodować może przyjmowanie leków takich jak beta-blokery, które stosuje się w przypadku leczenia chorób serca. Na powstanie łuszczycy mogą mieć też wpływ przyjmowane preparaty litu, które zażywa się przy depresji.

Objawy. Łuszczyca skóry głowy, kolan i dłoni

Pierwsze objawy ujawniają się w postaci czerwonobrunatnych grudek, których kształt jest owalny, płaski bądź okrągły. Wyraźnie odgraniczone są one od otaczającej je skóry. Zmiany łuszczycowe najczęściej zlokalizowane są na kolanach, w okolicy krzyżowej, na łokciach i dłoniach. Bardzo często obserwowana jest również łuszczyca na głowie. Zmiany powstałe na skórze na początku nie są dużych rozmiarów – mają one od kilku milimetrów do 2 centymetrów.

Leczenie

Łuszczyca skóry głowy, czyli łuszczyca we włosach i innych części ciała na początku leczona jest jedynie zewnętrznie. W przypadku gdy po zastosowaniu wszelkich maści oraz naświetlań łuszczyca skóry głowy bądź innych części ciała nie odpuszcza, należy zacząć przyjmować różnego rodzaju leki doustne. Terapia kremami wygląda następująco. Powinny to być specyfiki keratoliczne z kwasem salicylowym. Na oczyszczoną skórę należy nakładać maść – dziegciowa bądź cygnolinę. Czasami stosuje się również maści sterydowe. W niektórych przypadkach warto skorzystać z fototerapii, czyli naświetlania skóry.

Jak dbać o skórę na głowie?

Skóra na głowie i w innych częściach ciała powinna być systematycznie nawilżana wazeliną, olejkami oraz balsamami do ciała. Balsamy powinno się nakładać zaraz po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze wilgotna. Należy też chronić skórę przed wszelkiego rodzaju podrażnieniami, otarciami i skaleczeniami. Powstałych na skórze zmian w żadnym wypadku nie wolno zdrapywać!

Domowe sposoby

Jednym z dobrych sposobów na łuszczycę jest zastosowanie do płukania włosów naparu z szałwii i rozmarynu.

Podsumowanie

Łuszczyca to niezakaźna choroba skóry, z którą należy walczyć w sposób systematyczny. W przypadku zauważenia nawrotów choroby, należy szybko sięgać po dostępne leki i wprowadzać kurację. Wówczas łuszczyca skóry głowy nas nie dosięgnie.