Spedycja drogą lądową obejmuje swoim zakresem wszystkie działania mające na celu zorganizowanie transportu samochodowego bądź kolejowego. Za jej pośrednictwem przewożone są różnego rodzaju ładunki z wykorzystaniem odpowiedniej infrastruktury. Taka forma pozwala na skuteczne i stosunkowo tanie dostarczanie produktów z punktu A do punktu B w krótkim czasie. Jakie korzyści wynikają ze spedycji towarów drogą lądową?
Duża mobilność i dostępność spedycji lądowej
Realizacja usług składających się na spedycję lądową jest możliwa do zrealizowania dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej i kolejowej. Dzięki sprawnemu systemowi dróg samochody dostawcze mogą bez problemu transportować ładunki zarówno do dużych miejscowości, jak i do małych miasteczek. Taka forma przewozu nie wymaga zastosowania specjalnych portów rozładunkowych czy stacji, przez co jest niezwykle dostępna.
Przewozy towarowe mogą być realizowane z wykorzystaniem licznych autostrad i dróg ekspresowych, dzięki czemu stają się wysoce efektywne. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest również duża dowolność pod względem rozmiarów transportowanych ładunków. Spedycja lądowa pozwoli na dostarczenie towarów drobnicowych, jak i tych o większych gabarytach.
Szybka realizacja dostaw
Spedycja lądowa ma pewne ograniczenia w kwestii pojemności, szczególnie jeśli porówna się jej możliwości z przewozem drogą morską czy lotniczą. Mimo to niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest krótki czas realizacji dostaw. Zorganizowanie przewozu z wykorzystaniem infrastruktury drogowej lub kolejowej okazuje się znacznie szybsze, niż ma to miejsce w przypadku użycia do transportu kontenerowców czy samolotów.
Szybkość przewozu w połączeniu z dużą dostępnością sprawiają, że spedycja lądowa jest najlepszą formą transportu w wielu branżach, np. podczas dystrybucji artykułów spożywczych czy materiałów budowlanych.
Szeroki wybór pojazdów oferowanych przez firmy spedycyjne, takie jak np. Maximus, pozwala na dowolne dopasowanie środka transportu do potrzeb konkretnych produktów. Ma to znaczenie ze względu na fakt, że składające się z artykułów spożywczych, produktów wielkogabarytowych czy towarów niebezpiecznych ładunki wymagają zastosowania zupełnie innych rozwiązań, uwzględniających kwestie bezpieczeństwa i efektywności przewozu.