Jaki akumulator wybrać do ciągnika?

ciagnik

Akumulator to jedna z najważniejszych części w samochodach czy innego typu pojazdach silnikowych. Nieprawidłowości w działaniu tego urządzenia niemal zawsze wiążą się z unieruchomieniem maszyny. Aby akumulator funkcjonował bezawaryjnie przez jak najdłuższy czas, należy o niego właściwie dbać. Nie bez znaczenie jest też poprawny dobór urządzenia. Jak dopasować akumulator do ciągnika, jak go zamontować i konserwować? Piszemy. 

Jak dobrać akumulator?

Podstawową wskazówką na etapie wyboru akumulatora do ciągnika powinny być zalecenia producenta danej maszyny. Jeśli zatem musimy zakupić nową baterię, w pierwszej kolejności upewnijmy się, jaki rodzaj akumulatora zaleca producent ciągnika. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, aby nowe urządzenie miało odpowiednią pojemność. W kwestii parametru prądu rozruchowego, nie ma tu większych ograniczeń. Poza tym, bardzo ważne są wymiary obudowy akumulatora oraz rozmieszczenie biegunów. Brak uwzględnienia tych dwóch czynników może skutkować problemami podczas montażu. Na rynku można dziś znaleźć szeroki wybór akumulatorów. Nowoczesne modele są praktycznie bezobsługowe (nie trzeba uzupełniać poziomu elektrolitu). Jedną z firm dostarczających akumulatory do ciągników jest ARTYKUŁY ROLNE KRZYSZTOF BŁAUT w Radkowie.  

Prawidłowy montaż akumulatora

Jeśli zadbaliśmy o prawidłowe dopasowanie akumulatora do ciągnika, proces zamontowania urządzenia nie powinien stanowić większego problemu. Po upewnieniu się o poprawnych wymiarach (umożliwiających swobodne osadzenie baterii), rozmieszczeniu biegunów i pozostałych parametrach, można przejść do podłączenia klem. Podczas wykonywania tej czynności kluczowe znaczenie ma kolejność podłączenia biegunów. Aby nie dopuścić do zwarcia, należy rozpocząć od klemy plusowej, a później podłączyć minus. W przypadku odłączania postępuje się odwrotnie – najpierw trzeba odpiąć minus, a następnie plus. 

Jak dbać o akumulator, by działał jak najdłużej?

Chociaż nowoczesne akumulatory określa się mianem bezobsługowych, nie oznacza to, że można pominąć pewne czynności konserwacyjne. Mowa tu przede wszystkim o takich zabiegach, jak regularne czyszczenie klem. Poza tym, aby zwiększyć żywotność akumulatora, zaleca się unikać głębokiego rozładowywania. Stan naładowania zaś zaleca się przedłużać okresowym doładowywaniem. Ze względu na ryzyko wybuchu, należy zachować szczególną ostrożność podczas ładowania i podłączania urządzenia