Folia w płynie służy do zabezpieczania powierzchni, na przykład w łazience czy kuchni, w trakcie remontu. Stanowi warstwę hydroizolacyjną, dzięki czemu woda nie dostaje się pod płytki. Jak stosować folię w płynie i kiedy najlepiej jej używać?
Czym jest folia w płynie?
Woda, która w trakcie remontu może wnikać pod glazurę czy terakotę, wywołuje wiele niepożądanych skutków. Może spowodować trudne do usunięcia zagrzybienia na płytkach, uszkadzając tym samym ich strukturę. Skruszenie fugi czy kleju to konsekwencje dostającej się pod płytki wilgoci. Aby temu zapobiec, warto sięgnąć po folie w płynie. Jest to substancja jednoskładnikowa, stworzona na bazie żywic syntetycznych. Można nią pokryć powierzchnie wykonane z betonu, tynku cementowego, tynku cementowo-wapiennego oraz podłoże gipsowo-kartonowe. Nie wolno jej jednak kłaść na drewno. Stanowi warstwę hydroizolacyjną. Stosowana jest głównie w łazienkach, kuchnia czy pralniach. Dzięki niej ograniczona jest możliwość rozwoju pleśni i grzybów.
Czy warto stosować folie w płynie?
Sama glazura i terakota nie uchronią przed negatywnym działaniem wilgoci. Dlatego też warto stosować impregnaty do betonu, takie jak folia w płynie. Brak odpowiedniej hydroizolacji, przyczynić się może do rozwoju pleśni i grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Ponadto brak hydroizolacji, może spowodować zalanie sąsiadów. Folia w płynie to dobre rozwiązanie, które zabezpieczy dodatkowo łazienkę, kuchnię czy też pralnię.
Stosuje się ją głównie we wnętrzach, ale na rynku można dostać preparaty, które sprawdzą się także na zewnątrz. Folia w płynie zabezpiecza ściany i podłogi. Hydroizolacje nakłada się w miejscach, które są najbardziej narażone na kontakt z wodą, czyli ściana przy brodziku, ściana za wanną czy umywalką. Obowiązkowe jest użycie hydroizolacji w miejscu montowania kabiny prysznicowej bez brodzika.
Folia w płynie wymaga położenia na niej dodatkowej warstwy ochronnej, na przykład płytek ceramicznych. Aby folia w płynie mogła prawidłowo spełniać swoją funkcję, należy dobrze przygotować podłoże, na którym będziemy wykonywać pracę.